Rodzina słynnej zamościanki

8 lipca w Zamościu – mieście rodzinnym Róży Luksemburg – odbył się wernisaż wystawy „Poza kadrem. Rodzina słynnej zamościanki”.
Róża Luksemburg jest postacią rozpoznawalną na całym świecie. Własną wielkością przesłoniła swoją liczną rodzinę. Choć nie brakowało w niej nietuzinkowych postaci, krewni Róży przez dziesięciolecia pozostawali poza kadrem. To się jednak zmienia.
Przedstawicielstwo Fundacji im. Róży Luksemburg w Polsce we współpracy z zamojskim Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z okazji 150. rocznicy urodzin Róży Luksemburg przygotowało w zamojskiej synagodze wystawę „Poza kadrem. Rodzina słynnej zamościanki”. Ekspozycja przedstawia urodzone w Zamościu rodzeństwo Róży oraz bratanice i bratanków z warszawskimi aktami urodzenia.

RL 150 in ZamoJPG

Członkowie tej żydowskiej rodziny utrzymywali ze sobą bliskie kontakty, żyli polskim życiem, ich indywidualne losy nierozerwalnie splotły się z historią Polski. Na wystawie zobaczymy m.in. lekarza społecznika domagającego się wprowadzenia systemu powszechnych ubezpieczeń społecznych, kupca wydającego fachowy miesięcznik medyczny, innego kupca, który otrzymał od cara wysokie odszkodowanie za niesłuszne uwięzienie, adwokatkę upominającą się o prawa kobiet w odrodzonej Polsce, żołnierza legionów Piłsudskiego zamordowanego w Auschwitz, ochotnika w wojnie 1920 r. zastrzelonego w Katyniu, żonę aptekarza i jej dzieci, którzy dzięki zesłaniu na Syberię uniknęli śmierci z rąk niemieckich faszystów.
Nic w tej opowieści nie jest oczywiste, jednowymiarowe. Wystawa oprowadza zwiedzających ścieżkami przebiegającymi z daleka od utartych szlaków i schematów.
Ekspozycję w zabytkowym gmachu zamojskiej synagogi przy ul. Pereca można oglądać do końca sierpnia.

fot. Fundacja im. Róży Luksemburg