Równość i różnorodność

Wśród odwołanych z powodu pandemii imprez znalazła się bałtycka parada równości – Baltic Pride – w Tallinie.

Baltic Pride to coroczny cykl wydarzeń na rzecz praw osób LGBT+ organizowanych w pierwszej połowie czerwca w jednej z bałtyckich stolic: Wilnie, Rydze lub Tallinie przez Litewską Ligę Gejów, działający na Łotwie Sojusz LGBT i Ich Przyjaciół „Mozaika“ oraz Estońskie Stowarzyszenie LGBT. W ramach Baltic Pride – poza marszem na rzecz równości, będącym zwykle kulminacyjnym punktem programu – odbywa się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, społecznym, naukowym: koncerty, pokazy filmowe, wystawy, a także spotkania dyskusyjne i konferencje dotyczące sytuacji osób LGBT+ w państwach bałtyckich, innych regionach Europy i świata.

vilnius_1_1000_jpg
Baltic Pride w Wilnie w 2019 roku

Wspólne bałtyckie festiwale na rzecz osób LGBT+ organizowane są od 2009 r., wcześniej urządzano odrębne parady równości. Napotykały one na liczne trudności, np. w Rydze usiłowano administracyjnie zakazać marszów, dochodziło do agresywnych kontrmanifestacji przeciwników praw osób LGBT+. Baltic Pride także wzbudzał wiele niechęci. Pierwszy Baltic Pride w Wilnie, w 2010 r., odbywał się na obrzeżach miasta, w poczuciu strachu i zagrożenia ze strony agresywnych kontrmanifestacji. W 2013 r. władze litewskiej stolicy próbowały bezskutecznie uniemożliwić zorganizowanie przemarszu przez centrum miasta.

Mimo to Baltic Pride przetrwał, stał się wydarzeniem o charakterze międzynarodowym. Impreza gromadzi uczestników z Litwy, Łotwy i Estonii, a także z innych państw Unii Europejskich oraz Rosji, Ukrainy i Białorusi. W 2015 r. Ryga była gospodarzem zarówno Baltic Pride, jak i EuroPride, czyli corocznego ogólnoeuropejskiego święta praw osób LGBT+.

vilnius_2_1000jpg
Uczestnicy Baltic Pride w Wilnie w 2019 roku

W 2018 r. w bałtyckim marszu równości w Rydze udział wzięło ponad 8 tysięcy osób. Kolorowy pochód pod hasłem „Zobacz różnorodność! Zobacz wolność!” przeszedł przez centrum łotewskiej stolicy. Marsz poprzedził tygodniowy cykl imprez, w tym konferencja poświęcona historii osób LGBT+ zorganizowana w Łotewskiej Bibliotece Narodowej. Z kolei ubiegłoroczny marsz w ramach Baltic Pride w Wilnie zgromadził przeszło 10 tysięcy uczestniczek i uczestników, którzy w radosnym pochodzie przemaszerowali przez Prospekt Gedymina – główną arterię stolicy Litwy. Do udziału w Baltic Pride 2019 zachęcał m.in. burmistrz Wilna Remigijus Šimašius. Kilka dni przed marszem temat praw osób LGBT+ był przedmiotem międzynarodowej konferencji „Historia LGBT+ w państwach bałtyckich: stan obecny i perspektywy” w Sejmasie - litewskim parlamencie.

Kolejny Baltic Pride powinien się odbyć w czerwcu 2021 r. w Rydze. (red.)

fot. Fundacja im. Róży Luksemburg